Historie

Naše cesta začala před více než pětadvaceti lety. Její kořeny sahají k pískovcovým věžím Českého ráje, odkud pochází jméno naší značky. Vášeň pro lezení a touha po neustálém zlepšování přivedla naši společnost z malé dílny až k firmě, která získala respekt lezců po celém světě.

 • 1988

  Zakladatel značky Pavel Hendrych začíná po vysoké škole vedle práce konstruktéra v automobilce vyrábět vlastní sedací úvazky.

  První modely šije na starém šicím stroji po prababičce, popruhy barví ve velkém hrnci v kuchyni, jako materiál z počátku používá vyřazené brzdicí padáky, které si přivezl z vojenské služby u letectva.

 • 1989

  První konstrukční inovace pro větší pohodlí při používání sedacích úvazků: Dutý popruh polstrování je naplněn polyetylenovou pěnou, která výrazně zvyšuje komfort.

 • 1991

  Pavel opouští práci vývojáře automobilových karoserií a tráví celý rok lezením ve Frankenjuře, italském Finale Ligure a v desítce španělských skalních oblastí. Tehdy se rozhoduje, že se bude naplno věnovat vlastní výrobě lezeckého vybavení.

 • 1992

  Při svém pobytu na Sibiři navštěvuje Pavel v Krasnojarsku ve skalní oblasti Rock Pillars lezce a kamaráda  Jevgenije Ovčinikova. S místními lezci začíná spolupracovat na designu lezeckých bot. Vzniká první společný model Feather, který přivážejí do Evropy pod značkou Rock Pillars. 

  Jako odpověď na jednu z používaných lezeckých technik, tzv. patování, představuje Rock Pillars podešev tloušťky 4 mm přetaženou přes patu. Nápad Salavata Rachmetova dodnes používá většina výrobců současných lezeckých bot.

 • 1994

  Rock Pillars zahajuje výrobu v Česku.

  Slabinu dosavadní slipper konstrukce lezeček řešíme novým způsobem. U našich modelů Totem a Batman přicházíme s unikátní fixační konstrukcí přes obvod prstů. Později je tento způsob používán řadou dalších značek a uplatňuje se jako funkční prvek dodnes.

  Abychom zlepšili výkon a zároveň zvýšili pohodlí lezeckých bot, přicházíme se speciálním střihem bez spojujícího švu v patě a se zvýšeným jazykem. Tato konstrukce představuje pokrok v jedné z nejdůležitějších částí lezecké boty.

 • 1998

  Na veletrhu OutDoor se po boku Rock Pillars objevuje naše nová značka OCÚN. Přichází s vlastní kolekcí sedacích úvazků a jako jedna z prvních přináší neobvyklý výrobek – bouldermatku. Tou dobou jen málokdo tuší, že matrace se zavedou jako nenahraditelná výbava pro nové odvětví lezení – bouldering.

 • 2000

  Že bouldermatka nemusí být jen přítěží na cestě do skal, ale může se stát víceúčelovým pomocníkem při lezení, dokazuje naše nová OCÚN Paddy 22, bouldermatka vybavená unikátním spojovacím systémem Two in One. Dva díly je možné rychle spojit zipem v obdélníkový tvar a matraci použít také ke spaní a odpočinku. Tato konstrukce je dodnes typická pro modely naší značky.

 • 2001

  Snazší a rychlejší centrování pasu díky naší nové tunelové konstrukci posuvného pasu MWS (Movable Waist System), se kterou poprvé přicházíme u úvazku OCÚN Newton. Design založený na MWS je součástí budoucí úspěšné řady Twist.

  Ocún přichází s unikátním designem spárových rukavic a zahajuje jejich první sériovou výrobu na světě.

   
 • 2006

  Rozšířili a modernizovali jsme výrobu, abychom uspokojili narůstající zájem o naše výrobky. Zavedli jsme nové technologie a vyspělý systém řízení kvality, abychom se mohli více věnovat vývoji našich produktů.

 • 2009

  První efektivní řešení problematického přetáčení lezeček při stání na vnitřní hraně, které zároveň pomáhá lépe přenášet sílu přes špičku boty zejména při obtížném lezení po malých stupech. Patentově chráněnou konstrukcí 3 Force system vybavujeme naši vlajkovou loď, model Rock Pillars Ozone.

 • 2011

  S ještě účinnější absorpcí dopadové energie na malé ploše přichází zcela nový tlumící systém FTS (Foam Tubes Suspension). Stále populárnější model Dominator s novým systémem získává ocenění na ISPO v Mnichově.

 • 2012

  Poprvé představujeme kolekci karabin, kterou vyvíjí náš vlastní tým designérů a konstruktérů.

 • 2013

  Významné zlepšení prodyšnosti a dalších funkčních parametrů sedáků a zároveň originální designové možnosti přináší naše nová patentovaná technologie 3D pěny WeBee.

 • 2014

  Pod značku OCÚN slučujeme naše obě dosud používané značky – Rock Pillars a OCÚN. Spojení zkušeností, vývoje a výroby přinese lepší servis pro naše zákazníky a větší kvalitu našich výrobků.