Jan Kareš

Jan Kareš Rok narození: 1973

Místo pobytu:  Praha

Od kdy lezeš: od r. 1977

Specializace: stavění cest

instagram: Zde facebook: tady

Oblíbená výzbroj:  Dimond, Oxi

Kdy jsi začal s lezením a s kým? 

S tátou asi ve 4 letech v Příhrazích.

Máš přezdívku? Pokud ano, jak vznikla? 

KAREŠÁK po tátovi

Nejtěžší a nejhodnotnější přelezy: 

Vždy jsem byl dobrej spíš na OS, třeba HERCULES 9+ v Juře, PAN CHYTREJ XC v Prachově a nejtěžší vícedélku mám na SARDINII cesta UMBRAS 8A, málo jištěné, 5-7m mezi jištěním a všechny délky od 7a-7c+ OS, jen v 8A rajbasu mi smekla noha pod řetězem..

Kdybys vůbec nelezl, jak bys nejspíš žil, co bys dělal? 

Asi bych dělal karate, či jen cvičil, aerobní věci mě nebaví, kolektivni už vůbec ne, takže k lezení bych se dostal asi vždy :-)

Jaké je tvoje nejoblíbenější místo na světě? 

Pedra Longa na Sardinii a v Čechách asi kdekoli, kde je skála a málo lidí :-)

Co máš na lezení nejradši? 

Svobodu, souboj, je to vždy taková šachová partie. Lezení je vždy jiné, motivující, inspirující, člověka to udělá zcela závislým na tom pohybu a objevování, kde se chytit, kam postavit. Jen já a skála. Proto mám rád vlastně jen OS, na RP se neumím zakousnout, neumím se na to naladit, nastavit mozek. OS je OS:-)

Teď miluju boltování nových cest víc než cokoli. To je zcela jiný level připravovat něco, pro někoho, obzvlášť pro děti a rodiny. Umím to, miluju to a je to myslim znát a teď jsme na to 2 s Honzou Hrnčířem, který se mnou často i trpí, rád by něco i sem tam lezl, nejen vrtal :-))

Kolik měřil tvůj nejdelší pád, kdy a kde se odehrál? 

26m z továrního komína na plechovou střechu. Výškové prace..

Pak pri prvovýstupu na Drábkách na cestě SVÍTÁNÍ XC, vypadl se mnou borek a já letěl na tvrdo - byl jsem přivázaný ke stromu ale určitě 12m

Bojíš se padat? 

Nikdy neboulderuju, bojím se i do vody z výšky. Mám spostu zlomenin kotníku na kaši, že se fakt bojím. Ale na vícedélkach skoro vůbec. Na Marmoládě při přelezu cesty RYBA jsem si to myslím ověřil :-)

Bojíš se něčeho jiného? 

Mám pocit vyměřeného času. Jeden kotník mám v takovém stavu, že lékaři nechápou po čem to ještě chodím. Kotníky nedorostou, takže je to asi jasné...

Jaký je tvůj opičí index? 

Akorát, když někam nedosáhnu, skočím, či zaberu ještě víc:-)