WorkBook 2018 

Ocún WorkBook 2018 CZ

Ocún WorkBook 2018 EN

Ocún WorkBook 2018 DE

Declaration of conformity

Carabiners

Harnesses

Slings

Ropes

Via Ferrata

Ocun Professional

Gebrauchsanweisung


 

How to check the Year of manufacture by Ocún products:

  1. Find the Batch (serial) number listed on the white label on your product.
  2. Locate the format of the Batch number in the table below and identify the year of manufacture.
  • In case of ambiguity you can check it via email. Just send photos of the label with the serial number to our email info@ocun.com

Ocun Batch Number


 
    


WorkBooks 2018

Ocún WorkBook 2018 CZ

Ocún WorkBook 2018 EN

Ocún WorkBook 2018 DE

Declaration of conformity

Carabiners

Harnesses

Slings

Ropes

Via Ferrata

Ocun Professional

Instructions for use


 

How to check the Year of manufacture by Ocún products:

  1. Find the Batch (serial) number listed on the white label on your product.
  2. Locate the format of the Batch number in the table below and identify the year of manufacture.
  • In case of ambiguity you can check it via email. Just send photos of the label with the serial number to our email info@ocun.com

Ocun Batch Number


 
    Katalog produktů 2018 ke stažení (CZ - EN - DE)

Ocún WorkBook 2018 CZ

Ocún WorkBook 2018 EN

Ocún WorkBook 2018 DE

Prohlášení o shodě

Karabiny

Lezecké úvazky

Smyčky

Lana

Via Ferrata

Ocun Professional


Návody k použití výrobků


 

Jak ověřit rok výroby produktů Ocún:

  1. Najděte výrobní číslo (Batch number) uvedené na štítku (etiketě) vašeho produktu
  2. Vyhledejte formát výrobního čísla v tabulce níže a identifikujte rok výroby.
  3. V případě nejasnosti můžete poslat dotaz včetně fotky štítku s výrobním číslem na emailovou adresu info@ocun.com

Ocun Batch Number


 
    


OXI - Bouldering shoe for performance and competition climbingThe Oxi has a prominent sticky rubber toe patch, perfect for toe hooking. The quick to slip on heal is powerful yet comfortable. Additional sticky rubber around the heal makes the slipper brilliant for heal hooking. The Grippin sole offers superb sensitivity throughout. Together these features make the Oxi the weapon of choice for hard bouldering. The slipper design and the single Velcro closure ensures a perfect fit and makes slipping the shoe on and off between problems a breeze.
 
 
 
 www.ocun.comIn 2016 we´ve come up with Oxi – performance climbing shoe especially designed for hard bouldery moves. During its first season Oxi received good ratings in tests (8a.nu, Klettern, UK Climbing) and become known among climbers. For 2017 we´ve improved Oxi according to the observations which brought its first year on market and also thanks to the feedback from World Cup experience of our ambassador Alban Levier. That´s how Oxi S was created..

Successful first season of Oxi on market made us develop whole Oxi family. Apart from bouldering Oxi S we´re going to offer also Oxi Lady, Oxi LU and Oxi QC in the season of 2017. They´re all performance oriented. And each of them is perfect for a different discipline.

 

 

  

OXI S

OXI LADY

OXI QC

OXI LU

With the most rubberized toe-box of the whole Oxi family and specially designed heel Oxi S is predestined for bouldering. The slipper construction with a single velcro strap means the shoe is easy to take on and off while the performance is not compromised. This product is an updated version of the shoe following feedback from World Cup experience. A more sensitive mid-sole with added stability in toe-box protects the joints and increases friction.

more..

Ladies´ version of performance bouldering shoe. Rubberized toebox and heel are designed especially for frequent toe-hooks and heel-hooks. It offers great sensitivity and also easy taking on and off thanks to the slipper construction with one velcro. Oxi Lady is designed to be used for indoor bouldering, competition climbing and outdoors as well. It has a smaller volume of instep and it´s narrower in construction to fit the shape of female foot.

more..

Sport climbing, bouldering or indoor training. Oxi QC is a shoe for the versatile climber to compete in all disciplines. Highly rubberized toe-box and heel give you the ability to perform technical toe-hooks and heel-hooks on any surface. The two piece tongue with two velcro straps in opposing directions make Oxi QC easy to put on and hold the foot firmly in place. Highly asymmetric and aggressive curvature working in combination with the medium hard mid-sole and sticky sole makes this shoe suitable for all types of modern sport climbing.

more..

Harder than any other shoe in Oxi family, this shoe is suitable for high performance in all climbing disciplines. The laces make for a highly adjustable fitting and don´t get in the way in narrow cracks. Highly rubberized toe-box and heel protect the foot in cracks and increase the friction. Oxi LU is suitable for sport climbing just as well as for trad routes. The shoes come with two sets of laces as there are two ways to set up the lacing on them, one for training and the other for serious attempts.

more..Reklamační řád - Warranty Terms - Reklamationsordnung

CZ

EN

DE

   

   

Contact Information for Complaints

CZ - Na níže uvedených kontaktech je možné také získat informace o průběhu uplatněné reklamace:

EN - Information about the progress of complaints can be obtained at the following address:

DE - Auf den unten angeführten Kontakten ist es möglich, die Informationen über den Verlauf der beanspruchten Reklamation zu bekommen:

 

RP Climbing spol. s. r. o.
Hrnčířská 1557
295 01 Mnichovo Hradiště 
Czech Republic
Telephone: +420 326 211 716
reklamace@ocun.com
www.ocun.comThe right size

ENGLISH version is here.

Ocún High Jump proběhne v rámci 34. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu (MHFF) v Teplicích nad Metují. Festival se těší široké oblibě u českých i zahraničních návštěvníků, kteří našli zalíbení v extrémních sportech, a to zejména v těch, které se provozují ve volné přírodě. Promítají se zde profesionální a amatérské filmy z celého světa s horolezeckou i jinou sportovní tématikou, probíhají přednášky a bohatý doprovodný program. V rámci Festivalu se koná i poslední letošní závod Českého poháru v boulderingu a soutěž Ocún High Jump.

Pocelou dobu festivalu bude možné otestovat lezečky Oxi ve všech variantách a juniorskou lezečku Rival.

SOUTĚŽ OCÚN HIGH JUMP 2017


Ocún High Jump proběhne na umělé boulderové stěnce, kterou najdete v Ocún boulder parku v areálu festivaluKaždý, kdo se do soutěže registruje pomocí registračního formuláře níže, od nás dostane na místě tričko High jump. (tričko je pro prvních 100 registrovaných)

HARMONOGRAM SOUTĚŽE:

Čtvrtek: stěna pro volné zkoušení a skákání bude připravena od 16 h
Pátek: kvalifikace do sobotního finále bude probíhat mezi 16 a 20 h - můžeš přijít kdykoliv v tomto časovém rozmezí a vyskákat si postup.
Sobota: finálový závod proběhne mezi 16 a 18 h

Hlavní ceny pro vítěze:

1.místo - LEZEČKY OCÚN DLE VLASTNÍHO VÝBĚRU
2.místo - BALKNA
3.místo - BOULDER BAG

  

1. Schedule for Meetings

It is neccessary to plan all of the meetings and to reserve a table for each of them. Please, fill in the form to make your reservation.2. Record of Meeting

Please, fill in the forms that we´ve prepared for the record of your meetings. It is neccessary to have a record of every single meeting that you hold. You can fill in these form on your pc, or in printed version (printed forms will be available at the booth).

 

3. Customer Form

This form should be filled for each active customer, please fill-in every update information.

*If you have any questions or you have trouble with links, please contact your OCUN Sales Manager.

V roce 2016 jsme přišli s novinkou jménem Oxi – výkonnostní boulderovou lezečkou. Oxi během svého prvního roku posbírala dobrá hodnocení v testech (8a.nu, Klettern, UK Climbing) a zapsala se do povědomí lezců. Na základě postřehů, které přinesla její první ostrá sezóna a také účast našeho ambasadora Albana Leviera na závodech Světového poháru v boulderingu, jsme Oxi pro rok 2017 vylepšili. Tak vznikla Oxi S.

Úspěšná první sezóna Oxi na trhu dala navíc vzniknout celé řadě lezeček Oxi. Vedle boulderové Oxi S budeme v sezóně 2017 nabízet také Oxi Lady, Oxi LU a Oxi QC. Všechny jsou orientované na výkon. A každá z nich se hodí pro jinou disciplínu.

 

 

  

OXI S

OXI LADY

OXI QC

OXI LU

Nejvyšší ogumování špičky mezi všemi lezečkami z řady Oxi společně se speciální konstrukcí paty předurčuje Oxi S pro bouldering. Sliprová konstrukce s jedním velcro páskem usnadňuje nazouvání a přitom drží botu pevně na noze. Oxi S je naše boulderová speciálka vylepšená tak, aby dostála nárokům Světového poháru v boulderingu. Má citlivější mezistélku a vylepšenou špičku.

více.. 

Dámská varianta výkonnostní boulderingové lezečky. Je stvořená pro časté patování a špičkování. Sliprová konstrukce s jedním velcro páskem je stejná jako u Oxi S. Oxi Lady má zmenšený objem nártu, sníženou patu a užší střih – díky tomu perfektně padne ženské noze.

více.. 

Sportovní lezení, bouldering i trénink. Oxi QC je bota pro všestranné lezce, kteří chtějí dosáhnout svého maxima ve všech disciplínách. Vysoko ogumovaná špička s patou umožňují špičkování a patování na každém materiálu. Dvoudílný jazyk s protisměrnými suchými zipy se snadno zapíná a pevně fixuje nohu v botě. Vysoká asymetričnost v kombinaci s výrazným prohnutím, středně tvrdou mezistélkou a přilnavou podešví dělají z Oxi QC botu vhodnou pro všechna odvětví moderního lezení.

více.. 

Vyšší tuhost konstrukce v porovnání s ostatními modely činí z Oxi LU univerzálně použitelnou lezečku. Šněrování umožňuje perfektní utažení boty na noze a navíc nepřekáží při lezení spár. Vyšší ogumování botu ve spárách chrání před prodřením a zvyšuje tření. Oxi LU je lezečka vhodná pro sportovní lezení i do tradičních cest. Konstrukce šněrování umožňuje dva způsoby zavazování – rychlý pro trénink a precizní pro přelezy.

více.. Ocún High Jump takes place at 34th IFMF Teplice nad Metují. The Festival is widely popular among Czech and foreign visitors who like extreme sports and their connection to nature. Professional and amateur films with climbing and adventurous subjects from all over the world are screened here, talks are held and rich accompanying program is prepared. The last contest of Czech Cup in Bouldering and Ocún High Jump take place here as well.

You can try on Ocún climbing shoes during the whole event. We have prepared all models of Oxi and a new competition climbing shoe for children – Rival.

OCÚN HIGH JUMP 2017

Ocún High Jump takes place at a small boulder wall which can be found at Ocún Boulder Park in the Festival area. Every registered (use the form bellow) climber will get a T-shirt. (We have T-shirts for first 100 registered)

COMPETITION SCHEDULE:

Thursday: The wall is open for your training and non-competitive attempts from 4 p.m.
Friday: Qualification for Saturday finals takes place between 4 and 8 p.m. – you can came at any part of this time
Saturday: finals take place between 4 and 6 p.m.

PRIZES FOR WINNERS:

1. place – Ocún climbing shoes according to own choice
2. place – Ocún hangboard
3. place – Boulder Bag

 

Nová CAT rubber

Baví nás přicházet s jednoduchým řešením složitých zadání. Zdá se to snadné – na začátku často není potřeba nic víc než tužka a papír. Našimi hlavními nástroji jsou ale láska k fyzice a bohatá představivost.


OMEZENÍ JAKO KAŽDODENNÍ VÝZVA

Díky zkušenostem z různých oborů umíme pracovat s protichůdnými požadavky. Každý den svádíme boj o milimetry a miligramy, abychom lezcům nabídli co nejlehčí, nejbezpečnější a nejpohodlnější vybavení.

NOVÝ PŘÍSTUP a ORIGINÁLNÍ ŘEŠENÍ

Baví nás přicházet s jednoduchým řešením složitých zadání. Zdá se to snadné – na začátku často není potřeba nic víc než tužka a papír. Našimi hlavními nástroji jsou ale láska k fyzice a bohatá představivost.


TESTOVÁNÍ

Za více než dvacet pět let jsme se naučili trpělivosti. Nové produkty dlouho testujeme přímo na skalách, umělých stěnách i ve vlastní testovací laboratoři, abychom si byli jistí, že vše funguje, jak má.


OCÚN - Open Climbing UNiverse

Protože vášeň k lezení sdílíme s našimi zákazníky a protože zpětná vazba aktivních lezců je neocenitelná a pomáhá nám každý den rozvíjet a zlepšovat naše produkty, nabízíme všem aktivním lezcům možnost zapojit se do naší práce a stát se součástí vývoje nových produktů. Nový koncept sdílení nových myšlenek a jejich uvádění do výroby připravujeme pod označením OCÚN Climbing Lab

 

První z projektů našeho Climbing LABu bude možnost individuálního designu a nastavení technických parametrů oblíbených lezeček Ozone.


 
   

Jsme zvědaví na vaše připomínky a názory... Více již brzy na těchto stránkách...