30Kvě
Postřehy ze závodní scény: Český pohár v Polici a Evropský pohár mládeže

Postřehy ze závodní scény: Český pohár v Polici a Evropský pohár mládeže


Autor: Datum: 30.05.2016 Kategorie: Příběhy a rozhovory

Vstávání před čtvrtou a cestování do všech koutů vlasti – i takové radosti přináší závodění na Českém poháru. Lenka Slezáková s Gábinou Vrablíkovou shrnuly své dojmy ze závodu v Polici nad Metují. Lenka se rozepsala ještě o Evropském poháru mládeže v Imstu.


Český pohár v lezení na obtížnost: Police nad Metují

O závodech Českého poháru si každý myslí svoje a diskuse na lezci jsou toho bohatým záznamem pro budoucí generace. A co si vlastně myslí závodnice samy?

Lenka Slezáková: "Do Police nad Metují je to od nás z východu pěkná dálka a jsem dost ráda, že se mi vstávání před čtvrtou vyplatilo. Bylo super vidět, s jakou radostí je závod pořádaný, a příjemná atmosféra (s dobrou hudbou) vládla celý den. Kvalifikační cesty byly každá jiná, stavěč Jenda Šolc si vyhrál. Jednou velký převis, strop a obliny, podruhé kolmice a minilišty. I přes nějaké ty chyby jsem si odnesla z obou top.

Finálovka vypadala poměrně čitelně, tak jsem jen čekala, kde bude háček. Po malých oblých lištách jsem nakonec musela valit nahoru bez zastávky, pak přišly i struktury a ta zábavná část, kde mi ale došlo. Výkon jsem podala stejný jako Gábina a myslím, že i když jsme si obě stěžovaly na únavu, všechno díky Tomášovu tréninku funguje perfektně a naše druhé a třetí místo v ženách je skvělý výsledek."

Gábina Vrablíková: "V Polici závody vždycky dobře šlapou. Ale mně to tentokrát moc dobře nešlapalo... Po kvalifikačních cestách jsem byla ještě spokojená, dokonce jsem se rozhodla udělat silové dynamo ve stropu namísto přebírání chytu. To sice neskončilo úspěchem, ale u mě je jakýkoliv dynamický krok super počin.

V izolaci jsem se na žíněnce trochu vyspala, ale nic to nezměnilo na tom, že už jsem se nemohla vůbec rozlézt. No a ve finálovce to vypadalo podle toho. Od začátku boj, myslela jsem (a prý jsem nebyla sama), že spadnu už u 3. presky. Nakonec jsem vybojovala 3. místo a vzhledem ke stavu, ve kterém jsem byla, jsem byla hodně ráda."

Evropský pohár mládeže v Imstu 2016

Lenka se veze na dobré vlně – poslední květnový víkend strávila v Imstu, kde se poprvé v životě dostala do finále Evropského poháru mládeže a nominovala se tak na juniorské mistrovství světa do Číny. Celkově skončila desátá.

Lenka Slezáková: "Třetí víkend a třetí úspěšný závod je za mnou. Popravdě nechápu, jak to mohlo vyjít i tentokrát, ale trénink se vyplácí a kdo by si stěžoval.

Závody v Imstu mám ráda a letos taky nezklamaly. První kvalifikaci jsem lezla hned z rána. A to, že nervozita ani nestihla přijít, mi v kolmici, kde chyty vypadají spíš jako stupy, hodně pomohlo. Potom pořádná pauza, dobrý oběd a zmrzlina. Ve druhé cestě šlo jen o to vydržet a nedělat chyby. Asi se mi to nějak povedlo a po chvilce napětí jsem se mohla radovat z postupového 10. místa.

V neděli jsem poprvé vstávala na finále a s Eliškou Adamovskou a Kubou Konečným jsme vyrazili do izolace. Lezla jsem s úplně čistou hlavou a cestu po oblinách (i když je nemusím) jsem si užila.

Myslím, že výlet (navíc se třemi finalisty) byl úspěšný pro celou českou výpravu. Škoda jen, že se vždycky najde někdo, kdo zaplatí nováčkovskou daň prvního evropského poháru. Přehlížet expresky se holt nevyplácí, Šimone…

Foto: Monika Brkalová

Štítky