31Pro
Skály, závody, přelezy – ohlédnutí za sezónou 2016

Skály, závody, přelezy – ohlédnutí za sezónou 2016


Autor: Lucie Trojanová Datum: 31.12.2016 Kategorie: Co se děje v Ocúnu

Svět se možná řítí vstříc chaosu, ale z lezeckého hlediska byl rok 2016 dobrý. A to i pokud máme mluvit za naše ambasadory. Do finále a semifinále závodů Světového poháru v boulderingu a obtížnosti se letos v barvách Ocúnu opakovaně probojovali Alban Levier a Gábina Vrablíková. Honzík Vopat sklízí slova chvály na 8a.nu. A venku se taky dařilo – padaly bouldery v osmém stupni i pískovcové desítky a objevilo se i jedno ženské 9a navápně!


Na prvním závodě SP v boulderingu ve švýcarském Meiringenu nás reprezentovali Alban Levier a Eliška Vlčková, která si Svěťák přijela vyzkoušet vůbec poprvé. Pro Albana představoval Meiringen výborný úvod do sezóny. Probojoval se až do finále a skončil na vděčné první pozici bez medaile, totiž čtvrtý. Práci stavěčů hodnotil kladně – jednotlivé problémy tlačily lezce do náročných kroků, povětšinou silových. Ploten, kroků na tření a techniky si ve Švýcarsku užil méně.

Alban Levier 11. v žebříčku SP a 12. na MS

To si měl vynahradit v září na Mistrovství světa v Paříži, kde byly bouldery laděné techničtěji. Alban byl první v kvalifikaci a měl vysoká očekávání. Cítil se podle svých slov skvěle, ze závodění se vyloženě radoval. Musela zapracovat psychika, aby nakonec na Mistrovství skončil až 12. V celkovém hodnocení Světového poháru je Alban po všech závodech aktuálně 11. Čekal od sebe letos víc a je mírně zklamán, ale hlavu nevěší. Naopak. Vánoce tráví v kalifornském Bishopu, přelézá zde boulderové klasiky a s nadějí hledí k příštímu roku.

Gábina Vrablíková v semifinále SP

Světový pohár v lezení na obtížnost je hlavním hřištěm Gábiny Vrablíkové a Lenky Slezákové. Gábině se letos dvakrát po sobě podařilo probojovat se do semifinále, což je úspěch, který za českou ženskou reprezentací zdaleka nepřichází pravidelně.

Domácí medaile Elišky, Gábiny a Lenky

Na domácí scéně zazářily Eliška Vlčková, která se stala celkovou vítězkou ČP v boulderingu, Gábina Vrablíková, která získala stříbro v celkovém hodnocení ČP v lezení na obtížnost, i Lenka Slezáková, která je druhou vicemistryní ČR v lezení na obtížnost a vítězkou juniorské kategorie ve stejné disciplíně. Lenka vyhrála ve svojí mládežnické kategorii také ČP v lezení na obtížnost.

Onsighty Honzíka Vopata

Závody jsou skvělou příležitostí k poměření sil s ostatními lezci, k inhalaci soutěžní atmosféry (jakož i oblaků magnézia) a ke sdílení programů a dojmů. Ale to nejopravdovější lezení, kde se síly poměřují se skálou, je stejně pořád venku. Tam si letos skvěle vedl náš nejmladší atlet Honzík Vopat, o kterém se několikrát psalo na 8a.nu jako o slibném talentu. 8a.nu oceňuje zejména jeho zaměření na onsighty, které jsou v jeho věku ideální lezeckou školou. Honzík na podzim vyrazil na Kalymnos, aby si odtud přivezl svůj aktuálně nejtěžší onsight, cestu Por Una Sociedad Extension 1 za 8b. 

Albanova skalní sezóna: Fontainebleau, Mallorca, Réunion a Bishopu

Alban Levier samozřejmě venku leze také, a to zejména v zimě, když nezávodí. Rok 2016 zahájil v domovském Fontainebleau přelezy boulderů l´Alchymiste 8C nebo Satan I Helvete 8B+. Svoji červencovou pauzu od závodění trávil pokusy o opakování slavné cesty Es Pontàs Chrise Sharmy – chyběl mu kousek. Na podzim navštívil ostrov Réunion, aby vyhrál místní závody na venkovních boulderech. A teď je, jak už bylo zmíněno, v kalifornském Bishopu.

Ondrovy závody: Mello Blocco a Ocún Boulder Cup

Závody ve venkovním boulderingu navštívil i Ondra Beneš – šlo o Mello Blocco a Ondra skončil v konkurenci stovek dalších boulderistů dvanáctý. Mello Blocco mu navíc bylo vítaným zdrojem inspirace pro závod Ocún Boulder Cup, který v červnu zorganizoval na Děčínském Sněžníku. Mimo to se Ondra věnoval vlastnímu lezení na laně, v jeho hledáčku zůstává nejtěžší cesta v Labském údolí, a sice To tu ještě nebylo XIIb od Adama Ondry. 

Kinga a 9a na mateřské dovolené

Zásadní událostí skalního lezení se letos stal ženský přelez cesty Sprawa Honoru 9a. Jde o 11. ženský přelez cesty za 9a vůbec a je o to zajímavější, že ho má na triku Kinga Ociepka Grzegulska, která je v současné době na mateřské dovolené s dvěma malými dětmi. Ponaučení je jasné – nikdy nepodceňujte matky od dětí. Mají sílu!

Borna Čujić juniorským mistrem světa

Pořád to není všechno. Borna Čujić, který leze za Ocún v Chorvatsku, se stal juniorským mistrem světa v boulderingu. Slováci Štefan Bednár a Tomaso Greksák bodovali na závodech Českého poháru v boulderingu a přelézali těžké bouldery na Lofotech, v Magic Woodu i ve Fontáči. Lenka Slezáková i Gábina Vrablíková během svých krátkých výletů do Labáku lezly desítky (obě přelezly Bestseller Xa). A ani to ještě není všechno. Zastoupení jsme měli i ve vysokých horách, a to když horolezec Petr Mašek vylezl na nejvyšší horu Spojených států Denali. Sezóna byla zkrátka bohatá. Svoje by o tom mohl vyprávět i Petr Slanina, známý klasik z Českého ráje, který má na svědomí víc než dva tisíce prvovýstupů.

Tak ať je dobrá i ta další!

F: Maël Bonzom, Stefan Madej, Tomáš Binter, Jakub Frič, Martin Sedlák, Radek Vopat, Monika Brkalová

Štítky