24Čer
Ocún Boulder Cup: Boulderisti nejsou z cukru!

Ocún Boulder Cup: Boulderisti nejsou z cukru!


Autor: Lucie Trojanová Datum: 24.06.2016 Kategorie: Co se děje v Ocúnu

Temné nebe, hromy a blesky - skvělé kulisy pro romantickou báseň. To rozhodně. Pro venkovní závod v boulderingu je to počasí poněkud nevhodné... Na Ocún Boulder Cupu se ale ukázalo, že boulderisti jsou lidé, kteří si umí poradit, a bouldermatka je v jejich rukách báječně univerzální věc. Poslouží nejen jako dopadiště. V okamžiku nouze se stane i přístřeškem.


450 nových boulderů na tvrdém pískovci Děčínského Sněžníku a účast číselně zhruba srovnatelná. Taková je matematika Ocún Boulder Cupu. Radost zúčastněných se vyčíslit nedá.

Setkání pod převisy

Předpověď počasí vyhlížela zlověstně. Přesto se v sobotu zalézt dalo. Po obědě trochu sprchlo. Štěstí, že nový sektor East Side oplývá převislými bouldery. Bylo se kde schovat. Po první spršce se lezlo dál, jen ve výlezech se najednou bojovalo o poznání víc. Druhý déšť toho odpoledne byl delší - small talky pod převisy se protáhly a bylo třeba napínat intelektuální síly při vymýšlení dalších a dalších témat.

Kdo se nevešel pod převis, rád vzal zavděk stánkem, v němž jsme půjčovali k otestování ocúní lezečky. Konkrétně boulderové Oxi, což dá rozum, a také modely Ozone a Diamond.

Finále propršelo komplet. Hustý déšť byl daní za vizuální efekty v podobě řady pěkných blesků. Plachta nad finálovým kamenem odolávala jen chvíli. Fandili jsme a nálada byla víc než dobrá - všichni mokří až na kost, s úsměvem na rtech. Byl to přesně ten typ situace, v němž by byly vztek a nářky stejně k ničemu. Zbývá přijmout svůj úděl a smát se mu. 

O vítězích nakonec rozhodl součet bodů z kvalifikace. Martinu Spilkovi k vítězství pomohlo několik boulderů za 7C a 7C+, Jiřinu Čechovou dostal na bednu přelez 7B+. V dětské kategorii zvítězil Marek Jeliga. Sběrač Michal Barchánek, který lezl až do totálního promoknutí a ještě o kus déle, vyhrál s 90 bouldery! 

Všestranně dovednostní soutěž

V sobotu večer konečně ukázalo počasí svou vlídnější tvář. Vzduch voněl vodou, ale nespadla už ani kapka. Zábavě pod širým nebem tak nestálo nic v cestě. Kemp Pod Císařem v Ostrově byl plný. Do hudebního programu se vešla i najevýš zajímavá vsuvka v podobě Fix Beer Contestu. Je to soutěž, v níž člověk musí projevit nadání ve dvou náročných disciplínách zároveň. Jde totiž o toto - zafixovat jednu ruku ve shybu na hrazdě a druhou do sebe lít pivo. Za mohutné podpory přihlížejích zvítězili Jan Jeliga s dvěma vypitými pivy a Petra Růžičková s jedním (pozn.: šlo o malá piva a i tak to byl obdivuhodný výkon; jen si doma zkuste, jak dlouho vydržíte fixovat shyb jednou rukou).

Štítky