12Čer
3-Force System: Důvod lézt v Ozonech

3-Force System: Důvod lézt v Ozonech


Autor: Lucie Trojanová Datum: 12.06.2018 Kategorie: Naučná rubrika

Patentovaná konstrukce oblíbených lezeček od Ocúnu ručí za perfektní stabilitu na malých stupech. Zjistěte, jak funguje.


Ozony jsou náš dlouhodobý bestseller. Kinga Ociepka-Grzegulska v Ozonech Lady vylezla jako první Polka a jedenáctá žena na světě sportovní cestu obtížnosti 9a (více o ní zde). V Ozonech Plus leze pískařská legenda Petr „Špek“ Slanina. A před pár lety si Ozony jako svoje první lezečky od Ocúnu vybral francouzský boulderista a závodník Světového poháru Alban Levier.

Kinga jako první Polka v přelezu cesty za 9a

Jejich obliba má řadu dílčích důvodů. Ozony jsou lezečky ušité na asymetrickém kopytě, vybavené středně tuhou mezistélkou a podlepené přilnavou podešví od Vibramu. Co je ale významně odlišuje od jiných bot pro pokročilé lezce a závodníky? Je to patentované konstrukční řešení 3-Force System. Díky němu v Ozonech ustojíte i ty nejmenší stupy a mikrolištičky.

Co je 3-Force System

 

„Gumová obsázka ve špičce je obtočená kolem celé boty. Je natažená ze špičky přes obvod prstních kloubů až na vnitřní stranu klenby. Díky tomu mají Ozony velkou torzní stabilitu a pevně drží i v situacích, kdy by se jiná bota přetočila lezci na noze,“ popisuje vývojář lezeček Martin Sedlák, jak funguje 3 Force System. Ve skalní praxi to znamená, že vám nesmekne, i když stojíte na miniaturní hrance a v duchu se připravujete na polet. Kouzlo 3-Force Systemu totiž znamená hlavně to, že k ustání malých stupů stačí tlačit do nohou menší silou. O zbytek se postará dodatečná opora, kterou Ozony poskytují vašim chodidlům. 

Díky větší opoře poskytované lezečkami také není vždycky nezbytně nutné lpět na co nejmenší velikosti. I pohodlná bota je dostatečně pevná a pomáhá v těžkých a technických krocích všude, kde se leze nohami. „Díky tomu si je někteří lezci vybírají i jako all-round boty – na to jak jsou pohodlné, jsou pro ně překvapivě přesné v těžších místech. Je to praktické zejména v dlouhých cestách s pár těžkými místy,“ říká Martin. Ozony jsou přesně z těchto důvodů velmi dobré boty i do vícedélek.

Chvála přesné ruční práce

 

Aby 3-Force System fungoval, je třeba gumu na každou botu nalepit pod přesně definovaným tahem. „Je docela složité natáhnout obsázku kolem celé boty, vyžaduje to velkou přesnost. Dá se říct, že je Ozone ve spodkové dílně (to je ta, kde se na lezečky lepí gumové části, pozn.) naše nejnáročnější bota,“ říká Martin. Zkušenost a řemeslná dovednost je tak při výrobě Ozonů nenahraditelná – žádná automatizovaná výrobní linka by je nepodlepila s takovým citem jako člověk, který to dělá dnes a denně už roky.

Lepení obsázky na Ozony

Stabilita pro každého

 

Napětí v gumě, která obtáčí a zpevňuje celou přední část boty, logicky vede k tomu, že je Ozone v oblasti nártu spíše užší lezečka. Řada lezců z širšími chodidly v Ozonech nepřiměřeně trpěla a právě kvůli nim jsme vytvořili kopyto Asymetrix Plus a prodloužili gumový díl lepený přes nárt. Ozone Plus je konstrukčně identická bota jako Ozone, má všechny výhody 3-Force Systemu a pár milimetrů do šířky navíc, aby ji mohli obout i lezci s robustnější stavbou chodidel.

Pár milimetrů na každou stranu může hrát roli a rozhodovat o komfortu při lezení. Tam, kde základní model Ozonů mnohé tlačil, jiným byl naopak stále volný. Nejtypičtěji to byly lezkyně se štíhlými chodidly. A proto vznikl třetí model – Ozone Lady. Má těsnější střih a mělčí patu, která vyhovuje subtilní stavbě chodidel.

Díky tomu, že Ozony šijeme na dvou kopytech a ve třech různých střizích, si výhody 3-Force Systemu může na vlastní kůži otestovat každý. Jejich rostoucí popularita nasvědčuje tomu, že se malé lišty a smekavé stupy mají na co těšit.

Řekli o Ozonech:

 

Alban Levier:Ve Fontainebleau je lezecký obchod S'cape, kam často chodím. Ocún jsem odtud znal díky bouldermatkám. Před třemi lety mi prodavač doporučil k vyzkoušení i Ozony a já jsem s nimi byl spokojený. Přijde mi, že je trh plný nejrůznějších lezeček, a přesto se v případě Ozonů podařilo přijít s inovativním řešením.“

Petr "Špek" Slanina: „Vylezl jsem v nich 25 cest a nemusel jsem je sundat.“

 

Foto: Ocún, Heiko Willem, Štefan Madej, Monika Brkalová, archiv lezců

Štítky